Kwas acetylosalicylowy. ASA
Regina, 18 marzec 2021
Bohaterem dzisiejszego wpisu jest kwas acetylosalicylowy ASA.
Srodki przeciwzapalne czy przeciwbólowe są bardzo popularne ze względu, jak to się nazywa, „samoleczenie”. I właśnie mam parę informacji do samoleczenia.
Bardzo często sięgamy po nie, kiedy boli nas ząb, przy pierwszych oznakach przeziębienia, a także kiedy chcemy skorzystać z ich głównego zadania czyli hamowania procesu tworzenia się skupisk trombocytów (np. klimakterium ) lub jak w przypadku NLPZ przy bólach reumatycznych.
Ja chcę zwrócić uwagę na działania niepożądane ASA (kwasu acetylosalicylowego), najbardziej powszechnej substancji aktywnej z grupy NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne) i jego interakcji z mikroskładnikami.
Otóż ten popularny kwas acetylosalicylowy, jak wykazały badania, w 25% oddziaływań ubocznych, dotyczy przewodu pokarmowego. Dlaczego?
ASA bardzo popularny, i jak na razie nie mający następcy, preparat przeciwbólowy, z powodzeniem jest sprzedawany wszędzie, bez ograniczeń i w wysokich porcjach.
Działanie preparatów z kwasem acetylosalicylowym (ASA) polega na przeciwdziałaniu tworzeniu się skupisk płytek krwi (skrzepy krwi) a mechanizm działania tego leku polega na blokowaniu izoenzymów COX. To z kolei prowadzi do zablokowania naturalnego procesu pozyskiwania prostagladyn przeciwzapalnych z syntezy kwasu arachidonowego. Tak się dzieje ponieważ ASA, nie działa selektywnie co znaczy, że przy okazji hamowania izoenzymu COX-2 (odpowiedzialnego za pobudzenie reakcji obronnych organizmu i wywołanie gorączki) hamuje kolejny COX-1, który odpowiada za produkcje prostagladyn przeciwzapalnych.
Mechanizm oddziaływania kwasu acetylosalicylowego na przewód pokarmowy.
Otóż prostagladyny jako enzymy tkankowe, pełnią wiele fizjologicznych i patofizjologicznych funkcji w organizmie. Prostagladyny PGE2 występują obficie w błonie śluzowej żołądka, stymulują wydzielanie śluzu, chroniąc tym samym błony żołądka przed martwicami czy stanami zapalnymi. | Ponadto dochodzi do pogorszenia się jakości i ilości ochronnego śluzu żołądkowego oraz do zmniejszenia przepływu krwi przez błony śluzowe żołądka. Narasta ilość kwasu solnego. |
Niepożądane interakcje kwasu acetylosalicylowego (ASA) z mikroskładnikami.
Chodzi o witaminę C, witaminę B12 oraz witaminę B9 (kwas foliowy)
Jeśli chodzi o witaminę C, to niestety kwas ASA, zaburza jej gospodarkę w przewodzie pokarmowym zubożając jej ilości i tym samym zmniejszając jej stężenie nie tylko w soku żołądkowym ale również w osoczu krwi i tkankach.
- Włączając witaminę C przy terapii kwasem acetylosalicylowym, zmniejszamy niekorzystne oddziaływanie uboczne tego preparatu i terapia lekowa przynosi pożądany skutek a żołądek jest chroniony.
- Żołądek to największy zbiornik witaminy C. W błonie śluzowej żołądka stężenie witaminy C jest 25 razy większe niż w osoczu krwi.
- Matka natura, nie bez kozery, tam właśnie ulokowała największe pokłady tej witaminy. Jej obecność w żołądku w prawidłowych ilościach stwarza min. niedogodne warunki do rozwoju groźnej bakterii Helicobakter Pylorii.
Po ustaleniu, że ASA i inne leki z tej grupy niekorzystnie działają na wchłanianie mikroskładników odżywczych, podjęto próbę ustalenia ilości niezbędnej witaminy C w tracie przyjmowania ASA kwasu salicylowego.
- I tak np. przy ilości 800 mg ASA okazało się, że dopiero spożywanie witaminy C w ilości 2 x 480 mg zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej żołądka i prowokuje aktywność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) i peroksydazy glutationowej (GSHPx).
Przy samoleczeniu dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza, który wskazę o jakie owoce czy suplementy oraz w jakiej ilości wzbogacić swoją codzienna dietę, jesli długotrwale stosujemy kwas acetylosalicylowy.
![]() | ![]() |
Interakcje NLPZ oraz kwasu acetylosalicylowego z Witaminami B12 i kwasem foliowym (witamina B9)
Długotrwałe i w wysokich stężeniach, stosowanie leków z grupy NLPZ czy zawierających jako substancje czynną ASA, może przykładać się do:
-wydalania kwasu foliowego z organizmu natomiast
- niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą mieć wpływ na ograniczenie wchłaniania i stężenie witaminy B12 i B9, ze względu na uszkodzenia przewodu pokarmowego .
W związku z faktem, iż w pewnym wieku bardzo często dochodzi do zanikowego zapalenia żołądka a bóle reumatyczne prowokują samoleczenie i przyjmowane leków typu ASA lub NLPZ to trzeba mieć świadomość, że możemy zaburzać prawidłowy poziom witaminy B12 i kwasu foliowego, co ma zasadniczy wpływ na niszczenie związków kwasu foliowego z białkami a także z podwyższaniem poziomu neuroszkodliwego białka jakim jest homocysteina.
Co do żelaza to tylko wspomnę, że kwas acetylosalicylowy może przyczyniać się do powstawania anemii z powodu niedoboru żelaza. Dochodzi do tego z powodu mikro krwawień wywołanych zubożaniem ilości witaminy C czy blokada syntezy prostagladyn, na wskutek przyjmowania leków z kwasem acetylosalicylowym.
Przy okazji tego wpisu zachęcam również, aby dokonać przeglądu Witamin C obecnych na rynku.
W sklepie medycyna -mitochondrialna znajdziecie 4 formy witaminy C:
- takie, które nie podrażniają żołądka a jednocześnie stwarzają niekorzystne warunki dla Helicobacter pylorii (ascorbinian wapnia)
- takie, które nie podrażniają żołądka i są w 100 % naturalne,
- takie, które nie podrażniają żołądka, gdzie 1 tabletka lub kapsułka starcza na 6-8 godzin czyli takie, które wspierają organizm w walce z infekcją.
Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.
Przy wpisie zaglądałam do poniższych pozycji i opracowań naukowych:
1.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-73
2. P.Holford,Zapaleniu stawów powiedz NIE!,Wydawnictwo Bauer Weltbild Media Sp.zo.o., Sp.k.,Warszawa 2011,ISBN 978-83-258-0233-2